Osvětový Text, Jak Se Dají Poslepu Rozpoznat Bankovky?

Během posledních měsíců jsem u sebe v masérně zaznamenal nárůst dotazů stylu, jak můžete podnikat sám? Jaktože tu nemáte nějakou asistentku, chodí vám sem sociální pracovnice? Vy tady snad někoho snad mít přímo musíte? Jak si třeba zjistíte, kolik vám lidi platí?
Z celého tohoto mmnožství otázek mi vypadla jedna nejzásadnější, jak si nevidomí mohou sami rozpoznat kolik jim někdo.platí, nebo kolik platím já někomu.

V tomto textu se pokusím na tuto otázku odpovědět.

Ojediněle se najdou lidé, kteří mají tak dobrý odhad, že bankovky dokáží poznat podle jejich délky, ale takový způsob není rozhodně nejspolehlivější.
I zde ale existuje jednoduché řešení.

Rozlišovač

Rozlišovač má na sobě reliéfní značky, podle kterých nevidomý pozná, o jakou bankovku jde.
Využito je zde to, že každá bankovka je jinak dlouhá. Když se tedy do rozlišovače zasune určitým způsobem, je tak velmi jednoduché poznat, o jakou bankovku jde.
Rozlišovače existují jak pro české bankovky tak pro eura.

Pokrok nezastavíš.

Když asi v roce 2003 přišly do čech první ozvučené telefony pro nevidomé, znamenalo to menší revoluci.
Nejen díky tomu, že si nevidomí mohli sami obstarávat své hovory a zprávy, ale také díky velkému množství aplikací, které pro tehdejší telefony se symbianem
vznikaly.
Některé z nich byly vyvinuty přímo pro nevidomé a jedna či dvě uměly rozpoznávat pomocí fotoaparátu barvy, ale i bankovky, tehdy jen eura a pár dalších
měn, mezi kterými ta česká chyběla.

Dnes je symbian mrtvý a do popředí se dostaly telefony s androidem a jablečný iphone.
Na obou platformách existuje několik aplikací, které využívají fotoaparát přístroje k rozpoznávání bankovek mnoha různých měn.

Například aplikace tap tap see pro iphone funguje tak, že vyfotím bankovku ležící na stole ze vzdálenosti asi 15 cm a během deseti sekund mi iphone přečte, co jsem vyfotil, 200 korun bankovka např.

Ono i to rozpoznávání bankovek podle jejich délky do jisté míry funguje, ale musí člověk opravdu vědět, co v peněžence mám. Mě lidi většinou platí ve dvoustovkách, takže je to dost jednoduché, když najdu dvě bankovky, co jsou jinak dlouhé, většinou ta menší je stovka. a když si nejsem jist, použiji tap tap see.

Bezpečně a hlavně rychle.

Ať už s rozlišovačem bankovek či s mobilním telefonem, vždy platí, dávat si opravdu pozor.
Nevidomý, který jede v tramvaji, stojí na ulici či na jiném veřejném místě, rozlišuje a roztřiďuje bankovky riskuje, že bude přinejmenším okraden, přinejhorším
k tomu i zmlácen a bůhví co ještě.

Také je dobré vědět, předem, co nakupuji a kolik to zhruba stojí.
Já osobně si raději bankovky roztřídím doma nebo na nějakém klidném a v ránci možností bezpečném místě a to dřív než jdu nakupovat, nic dle mého názoru
nemůže prodavačku a lidi ve frontě za vámi popudit víc, než nevidomý stojící u pultu a rozlišující svoje peníze.

A co mince?

U mincí je situace jednodušší, každá z českých mincí je jinak velká a má jiný okraj.
Po hmatu se tak dají mince po troše cviku velmi rychle rozlišit.
V poslední době navíc nevidomým odpadla jedna starost navíc, když byly zrušeny haléře.
Euromince jsou na tom podobně, s jejich rozlišováním žádné zkušenosti zatím ale moc nemám.

jak na výběr hotovosti

A na závěr pár postřehů.
Umět si peníze spočítat je sice hezké, ale nejdřív si je člověk taky musí umět odněkud vyzvednout.
Některé bankomaty jsou vybaveny zdířkou pro sluchátka a k dispozici je hlasový výstup, bohužel, jak tohle funguje nevím, sám jsem nezkoušel.

Navíc není nic nápadnějšího, než nevidomý, stojící se sluchátky před bankomatem, lidi jsou bezohlední a necitelní a tak by se dost lehko mohlo stát, že vás ihned po výběru za nejbližším rohem někdo okrade, v Brně vím spolehlivě minimálně o dvou případech kdy k tomu došlo.

Já osobně tedy preferuji vybírat si peníze přímo ve své bance, v Airbank jsou ochotní a vždycky mi s obsluhou bankomatu pomohli, ono to ani jinak nejde, když se ty jejich přístroje ovládají dotykově.

A navíc jsem nedávno u Airbank objevil šikovnou funkci, výběr na terminálech sazky, v Brně jich je spousta, potraviny, stánky atd.

>

V mobilní aplikaci si navolím možnost výběr přes terminál, zvolím částku a prodavačce u pultu pak jen řeknu, že chci vybrat přes sazku, nadiktuji jí číselný kód a je hotovo. O úspěšném výběru mě pak také informuje banka přes sms.